Brezplačna poštnina nad 60€.

Skrb zase

Ker je tako pomembno, da poskrbimo tudi zase.
Krogec
“Biti duševno zdrav ne pomeni le ne imeti takšne ali drugačne duševne motnje. Zelo poenostavljeno lahko duševno zdravje opišemo vsaj še s tremi merili. Prvo opredeljuje človekovo notranje psihično stanje: sreča, dobro počutje, zadovoljstvo s samim seboj, dobra podoba o sebi. Drugo merilo duševnega zdravja so človekovi odnosi z drugimi in njegovo delovanje: dobri odnosi z ljudmi okoli nas, razumevanje drugačnosti, uspehi pri delu v šoli, službi in drugih dejavnostih, ki jih opravljamo. Tretje merilo duševnega zdravja je sposobnost človeka, da obvladuje svoje življenje in se uspešno sooča z različnimi situacijami, nalogami, obremenitvami in težavami.”1
Da poskrbimo zase, pogosto ne potrebujemo veliko. Včasih je lahko dovolj, da v sebi - zase, prepoznamo kako se počutimo, in se na podlagi tega povprašamo & odločimo, kaj v tistem trenutku potrebujemo zase. Včasih je dovolj, da se nadihamo svežega zraka, popijemo kozarec vode ali svoj čas namenimo tistemu nekaj, po čemer hrepeni naše srce.
Ko začenjamo skrbeti zase - začenjamo počasi tudi spoznavati, da ne obstaja »tisti pravi« način, kako bi to morali storiti, kdaj naj bi to storili in na kakšen pravi način naj bi poskrbeli zase. Edini pravi način je tisti, zaradi katerega se bomo mi počutili bolje - znotraj sebe. Morda je to pisanje tvojih dnevnih občutij v dnevnik, čeprav te prijateljica poskuša prepričati v vadbo joge. Morda je zate pomembno, da končno izjokaš del svoje bolečine, čeprav te drugi prepričujejo, da svojo pozornost preusmeri na kaj bolj - pozitivnega.
Vzeti si tisto, kar v določenem trenutku potrebujemo zase ni nikakršen zločin, vreden obsojanja in napadanja. Včasih je to lahko kozarec vode, topel obrok, upočasnitev sebe skozi avtomatiziran vsakdan življenja, objem, bližina bližnjega, pogovor … Včasih je skrb zase enostavno videti tiste male radosti, na katere tako radi pozabimo, jih prezremo, odrinemo na kasnejši čas, ker je naša pozornost usmerjena v iskanje nekaj »bolj« pomembnega, večjega, priznanega …
Skrb zase težje opredelimo kot končni cilj - kot nekaj, kamor želimo priti – kar želimo hipno doseči. Skrb zase je enostavno nekaj, kar želimo storiti zase - vsak dan. Osebno menim, da je skrb zase vseživljenjski proces in učenje, kako poskrbeti tudi zase skozi naša različna življenjska obdobja.
Če resnično želiš spoznati samega sebe,
prični s pisanjem knjige.
- Shereen El Feki
Krogec
Skozi lasten terapevtski proces sem terapevta velikokrat povprašala »Kaj lahko storim, da se bom počutila bolje? Da mi bo morda lažje?«. Hm. Zanimivo vprašanje. Sedaj pa se zavedam, da noben terapevt, pa naj bo še tako odličen, strokoven, teoretsko podkovan, empatičen …, ni zmožen jasno zarisati moje poti za nadaljnje življenje in boljše osebno počutje. »Naloga« terapevta je, da je tam za nas, ob nas in ob katerem se počutimo dovolj varni, da lahko v odnosu z njim raziskujemo sebe & možne rešitve zase. Naša »naloga« pa je, da se (vsak dan) učimo t. i. najboljše odgovore zase - poiskati v sebi. In ravno to je tisto nekaj, zaradi česar lahko rastemo in se učimo izhajati iz sebe.
Navsezadnje smo mi tisti, ki lahko zaslišimo svoj notranji glas »kaj potrebujem zase«. Navsezadnje je v naši moči, da zase sprejmemo tisto, v danem trenutku najboljšo, odločitev za nas. Navsezadnje je na nas odločitev, da upoštevamo - tudi sebe.
Predvsem pa je skrb zase pot & osebni proces, ki se za nas odvija vsak dan posebej. Morda bomo za tisti en notranji uvid potrebovali mesece, morda leta dela na raziskovanju sebe ... ampak ali ne bo vredno, ko bomo enkrat tisto nekaj (kar bo resnično prišlo iz nas samih) resnično spoznali – zase.
Zase sem spoznala, da četudi se še tako trudim hiteti v svojem življenju – svoje poti ne morem prehiteti. Grem lahko tako hitro, kot trenutno zmorem. In to se učim – spoštovati.
1 Duševno zdravje. Spletna stran NIJZ – Nacionalni inštitut za javno zdravje. Ogled strani: 11. 5. 2021. Dostop do vira: https://www.nijz.si/sl/dusevno-zdravje